Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 300 Kč
naše cena 2 290 Kč

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


PORADNA » TIPY PRO NÁKUP SQUASHOVÝCH BOT
Jak se pozná správná squashová obuv?

Squashové boty  - jak vybrat správně?

1) Podrážka squashové boty

Podrážka squashové boty musí být světlá, resp. nesmí zanechávat šmouhy. Kvalitní značky používají slogan "non-marking shoes (soles)".

2) Dělená pata-špička, aneb co preferovat u squashové boty?

Squashová bota by měla mít oddělenou patu od špičky. Měla by "respektovat" tvar chodidla. Jednolitá podrážka není vhodná.

3) Výška squash boty

Horní vedení squashové boty by mělo být těsně pod kotník. Nadkotníkové boty nejsou vhodné, protože z pravidla neumožňují dostatečnou pohyblivost hlezenního kloubu. Výška podrážky naznačuje, zda je squash bota správně odpružená (o odpružení více níže). Přílišná výška (více než 4cm na patě) je ale většinou na úkor stability.

4) Pevnost ve zkrutu squash boty

Pokud si vezmete botu do ruky, měli byste ji být schopni ohnout a zkroutit, ale bota musí klást odpor. Příliš měkká povede k nebezpečí zranění a brzkému opotřebení, příliš tvrdá zase nebude pohodlná.

5) Odpružení boty na squash

Různé značky využívají různé technologie odpružení, které je ve squashi velmi důležité, podobně jako při běhu.

Např. Asics používá systém GEL.

Odpružení na patě je podle mého soudu ve squashi nutnost, odpružení na špičce se také hodí.

6) Odvětrávání squashové obuvi

Při pohybu vzniká velké množství tepla, které je potřeba z boty odvádět, jinak se chodilo přehřívá a zapařuje. Nezapomeňte ale, že příliš velké množství různých průduchů materiál boty omezuje a snižuje životnost boty.

7) Squash bota trpí aneb ochrana proti odření materiálu

Squashový pohyb je typický tím, že tzv. "taháme za sebou ukotvenou nohu". Důvodem je množství dlouhých kroků a výpadů, během kterých vždy zadní noha - chodidlo zajišťuje jakousi "brzdu". Jejím cílem je zajištění stability výpadu a možnost pokračovat dál ve hře. Proto mají správné squashové speciálky na kritických místech vyztužení. Nejčastěji je to na vnitřní straně špičky a nártu, dále na vnější straně paty apod. Asics využívá technologii "Rhino skin". apod.

8) Hmotnost boty na squash

Z pravidla se uvádí hmostnost při velikosti US9. Pro squash je ideální hmotnost kolem 350g. Lehčí nebude trvanlivá, těžší neumožní tak ladný pohyb. Ale vývoj nových materiálů tento problém relativizuje.

9) Vnitřní vložka  - držte squashovou botu v kondici

Je vhodné, aby vnitřní vložka squashové boty byla vyndavatelná, aby ji bylo možnost sušit. Všimněnte si také kvality a tloušťku této vložky. Není také od věci, pokud dodavatel zajišťuje její možné dokoupení.

10) Squashová bota musí dobře "sedět". Vždy nejprve vyzkoušet!!!

Než si boty objednáte, měli byste si je vyzkoušet. Zkoušejte si je večer, kdy jsou nohy trochu oteklé, rozhodně v ponožkách, ve kterých jste zvyklí hrát.

Naše tipy pro nákup squashové obuvi

a) začínající hráči hrající  max. 1x týdně: příklad zde.

b) mírně pokročilí hráči hrající max 1x týdně a začátečníci hrající 2x týdně: příklad zde.

c) pokročilí muži a všichni hrající více než 2x týdně: příklad zde.

d) pokročilé ženy: příklad zde.

e) závodníci a profíci: příklad zde.

Pozor na rozdílné velikosti u různých značek! Nejjistější je centimetrové měření chodidla.


Další tipy pro nákup squashových materiálů

Jakou squashovou raketu vybrat?