Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 150 Kč
naše cena 1 390 Kč

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 99 Kč
naše cena 150 Kč

PORADNA » TIPY PRO NÁKUP SQUASH RAKETY
Tipy pro nákup squashové rakety

Squashová raketa

Doporučujeme vybírat squashovou raketu podle některého z těchto parametrů:

1) Podle výkonnostní úrovně

2) Podle materiálu

3) Podle hmotnosti rakety a vyvážení

4) Podle tvaru rakety

5) Podle výpletu

Další tipy pro výběr squashové rakety

1) Výběr squashové rakety podle výkonnostní úrovně

a) začátečníci: pro hráče, kteří budou poprvé na kurtu doporučujeme squashovou raketu vyrobenou z grafitu, ve střední váhové kategorii, vyváženou do hlavy s větší hlavou s tvarem kapky bez vidlice - příklad zde.

b) mírně pokročilí: pro hráče, kteří hrají max 2x měsíčně doporučujeme squashovou raketu vyrobenou z grafitu či dalších kvalitních kovů či slitin, vyváženou spíše do hlavy, větší hlava s tvarem dle vlastního výběru - příklad zde.

c) pokročilí: pro hráče, kteří hrají pravidelně 1-2x týdně a obvykle již mají zkušenosti s výběrem squashové rakety, doporučujeme squashovou raketu z kvalitního kovu vyváženou spíše do hlavy - příklad zde.

d) závodníci: doporučujeme sledovat nové technologické trendy (např. "kinetic", "jumboshaft" apod.) - příklad zde.

2) Výběr squashové rakety podle materiálu

  • hliník: nejlevnější materiál (300-900 Kč), měkký a málo odolný materiál  - neprodáváme, protože nepovažujeme hliníkové rakety za kvalitní
  • kompozit: slitina hliníku nebo skelných vláken s grafitem či jiným tvrdším kovem (600-1500 Kč), trochu tvrdší než hliník,výhoda je cena, určeno pro začátečníky- příklad zde
  • grafit (uhlík): standardní, kvalitní materiál (1500 – 4000 Kč), lehký a přitom relativně tvrdý, ovšem křehký, určeno pro všechny výkonnostní kategorie - příklad zde.
  • eplon, (meta)carbon a další velmi lehké, ale křehké slitiny s minimálními negativními vibracemi příklad zde.
  • titan, magnesium, kevlar nebo stroncium: vynikající, lehké, tvrdé a odolné materiály, přidávají se ke grafitu, jejich výhodou jsou nulové tzv. negativní vibrace (2000 – 4000 Kč), určeno pro závodní hráče - příklad zde.

 

3) Výběr squashové rakety podle hmotnosti a vyvážení

a) těžké (170g a více): dnes se již moc nevyskytují nicméně jsou vhodné pro silové hráče příklad zde.

b) středně těžké (160g-170g): vhodné pro začátečníky a mírně pokročilé - příklad zde.

c) lehké (145-160g): vhodné pro pokročilé, technicky zdatné hráče, využívá většina závodníků - příklad zde.

d) ultralehké (méně než 145 g): vhodné pro technicky vyspělé hráče, umožňuje různé technické triky a finesy, ale nevýhodou je menší životnost rámu - příklad zde.

Neplatí mýtus o tom, že čím lepší hráč, tím lehčí raketa. Dva mistři světa, David Palmer z Austrálie a Thierry Lincou z Francie, hrají s raketami, které váží 160 i více gramů!!!

Navíc uváděná hmotnost squashové rakety se většinou uvádí bez výpletu, plastových částí a omotávky. To znamená, že celková váha naprosté většiny raket je více než 150 g.

Možná důležitější než celková váha rakety je její vyvážení (těžiště). Existují rakety na squash:

  • vyvážené do hlavy (umožňují větší razanci)
  • vyvážené na střed (umožňují lepší kontrolu úderu)
  • vyvážené do rukojeti (dnes se téměř nevyskytují) - nedoporučujeme

Těžiště se uvádí v cm nebo v mm a měří se od rukojeti rakety. Délka rakety je dle pravidel 68,5 cm. Takže v parametru vyvážení můžete nalézt údaj "vyvážení=36,5 cm" (v tomto případě je raketa vyvážená do hlavy)

4) Výběr squashové rakety podle tvaru rakety

Squashová raketa se skládá z hlavy (se strunami výpletu), krku a držadla s omotávkou (gripem) vidlice=spojnice rámu nad držadlem ve tvaru obráceného trojúhelníku

Tvary hlavy:

a) kapka s vidlicí, vhodná pro pokročilé

b) kapka bez vidlice, vhodná pro silové hráče, ale i pro děti a začátečníky

c) trojúhelníkové, s velkou hlavou atd.

5) Výběr squashové rakety podle výpletu

Některé squashové rakety jsou již vypleteny velmi kvalitními (a drahými) výplety, např.: Harrow, což je nesporná výhoda.

Na druhé straně, závodníci preferují typ a zejména tvrdost výpletu dle svého výběru. Většina nových squashových raket má výplet tvrdší, aby déle vydržel, což nevyhovuje každému. Takže někteří hráči si raketu okamžitě přeplétají.

Rozhodně nedoporučujeme kupovat squashovou raketu, kterou nemůžete vyzkoušet! My tuto možnost nabízíme ve squashcentru Haštal téměř u všech nabízených modelů raket!!!

Výplet

Volba výpletu, jeho nastavení a péče o něj je stejně důležitá. Více informací naleznete zde.

Další tipy pro výběr rakety na squash

Jakmile získáte pocit, že vám raketa sedne do ruky, neváhejte a kupte si druhou (třetí, čtvrtou). Druhou raketu využijete v okamžiku, kdy vám vprostřed pátého setu za stavu 9:9 praskne výplet, když je potřeba vyměnit opocenou omotávku, anebo když raketu zlomíte po prohraném míčku.

Omotávky/Gripy

Nevhodně zvolený grip může degradovat úroveň vaší hry o stupeň dolů, to samé platí i naopak. Opět je možné zaměřit se na více faktorů, které byste měli zvážit při výběru omotávky. My doporučujeme takzvané PU gripy, které jsou měkké, savé a neklouzavé. Doporučujeme sundat tzv. základní grip nahradit PU gripem. Vybírejte zde. Samozřejmostí je u nás možnost NECHAT SI OMOTÁVKU ZDARMA NAMOTAT - buď přímo ve squashcentru Haštal nebo při nákupu uveďte do poznámky "prosím namotat grip". Práce je v ceně omotávky.

Správná omotávka se pozná tak, že udrží raketu přilepenou na skle.

Další tipy pro výběr zboží:

Výběr správné obuvi pro squash